Info Telefon
+385 98 995 85 70
office@ceo-consulting.eu
Planirate pokrenuti vlastiti posao i prijaviti se za poticaje za samozapošljavanje? Prvi i najvažniji korak na tom putu je izrada kvalitetnog poslovnog plana. Ipak, mnogi poduzetnici početnici rade ključne pogreške koje mogu značajno umanjiti njihove šanse za dobivanje potpore ili uspjeh na tržištu. U ovom članku otkrivamo najčešće pogreške kod pisanja poslovnog plana za samozapošljavanje i kako ih izbjeći. Bilo da samostalno pripremate plan ili ste angažirali stručnu osobu, nebitno jeste li na početku ili u završnoj fazi, obratite pažnju na najčešće pogreške koje vas mogu stajati bodova.
Pogrešna djelatnost
Jedna od najčešćih i najskupljih pogrešaka kod izrade poslovnog plana za samozapošljavanje je pogrešan ili nedovoljno promišljen odabir djelatnosti. Mnogi poduzetnici odaberu djelatnost koja ne odgovara stvarnom opsegu njihovog poslovanja, što kasnije može dovesti do administrativnih prepreka, odbijanja zahtjeva za poticaje ili problema prilikom registracije obrta ili tvrtke.
Kako biste izbjegli ovu pogrešku, detaljno proučite Nacionalnu klasifikaciju djelatnosti (NKD) i potražite šifru djelatnosti koja točno odgovara vašem poslovnom modelu. Također, preporučuje se da:
• Provjerite pravilnike i zakonske propise koji reguliraju poslovanje u vašoj djelatnosti, posebno ako se radi o obrtničkim, reguliranim ili uslužnim zanimanjima.
• Ako imate dvojbi, kontaktirajte Državni zavod za statistiku kako biste dobili tumačenje pojedine NKD šifre.
• Za dodatne informacije i potvrdu mogućnosti registracije obrta sa željenom djelatnošću, obratite se nadležnom upravnom odjelu za gospodarstvo u svom gradu ili županiji.
Dokazivanje obrazovanja i iskustva
Prilikom pisanja poslovnog plana za samozapošljavanje, mnogi poduzetnici griješe kada navode znanja i vještine koje ne mogu konkretno potkrijepiti dokazima. Važno je znati da prilikom ocjenjivanja plana vrijedi samo ono što se može službeno dokumentirati.
Kao dokaz radnog iskustva možete priložiti:
• ispis staža iz HZMO-a,
• volontersku knjižicu,
• ispise iz studentskog servisa,
• ugovore o djelu ili autorskom honoraru,
• potvrde ili ispise iz evidencija koje vode druge nadležne institucije (npr. centri za socijalnu skrb, ministarstva, udruženja itd.).
Za obrazovanje i edukacije, priložite:
• diplome,
• certifikate,
• potvrde o pohađanju formalnih i neformalnih programa obrazovanja, radionica, seminara i slično.
U opisnom dijelu poslovnog plana iznimno je važno povezati stečene kompetencije s planiranim poslovanjem. To znači da ne treba samo nabrojati edukacije i radno iskustvo, već objasniti kako ste kroz te aktivnosti stekli znanja i vještine koje će vam pomoći u obavljanju konkretne djelatnosti. Time povećavate vjerodostojnost i pokazujete da ste kompetentni za ono što planirate raditi.
Još jedna česta pogreška kod izrade poslovnog plana za samozapošljavanje je površno ili potpuno izostavljeno istraživanje tržišta. Bez dobrog razumijevanja tržišta na kojem planirate poslovati, teško je uvjeriti ocjenjivače da je vaša poslovna ideja održiva i konkurentna.
Istraživanje tržišta mora uključivati pregled konkurencije: tko su vaši glavni konkurenti, što nude, kako posluju i po kojim cijenama. Ovdje nije dovoljno reći da "konkurencije nema", čak i ako je nema u neposrednoj blizini, uvijek postoji neka zamjenska usluga ili proizvod koji klijent može odabrati. Ključno je pokazati kako se vaša ideja razlikuje i ističe na tržištu.
Svoju konkurentnost trebate dodatno potkrijepiti jednostavnom SWOT analizom. Kroz nju jasno prikažite svoje snage i slabosti u odnosu na konkurenciju te prilike i prijetnje uzrokovane unutarnjim i vanjskim čimbenicima.
Za dodatnu potvrdu opravdanosti projekta, priložite pisma namjere budućih ili potencijalnih klijenata. Ona konkretno pokazuju da postoji interes za vaše usluge ili proizvode, što značajno povećava vjerodostojnost vašeg plana.
Jedna od ključnih komponenti poslovnog plana, i čestih pogrešaka, je nerealna financijska procjena, osobito kad su u pitanju prihodi i troškovi poslovanja. Mnogi poduzetnici imaju tendenciju precijeniti prihode, a podcijeniti troškove, što može ostaviti dojam da nisu dovoljno upućeni u financijske aspekte poslovanja.
Najbolje je započeti s procjenom troškova. Detaljno razradite sve fiksne i varijabilne troškove koje očekujete u prve dvije godine poslovanja, uključujući:
• troškove opreme i alata,
• najam prostora, režije, marketing,
• knjigovodstvene usluge, licence i dozvole,
• troškove zaposlenika (ako ih planirate),
• dodatne troškove ako ste ih naveli ili su tipični za vašu djelatnost (npr. radna odjeća, edukacije, repromaterijal).
Tek nakon što imate realnu sliku troškova, pristupite procjeni prihoda. Ključno je da:
• cijene budu konkurentne, uzimajući u obzir što nudi konkurencija,
• količina usluga/proizvoda bude realno usklađena s vašim kapacitetima – vremenski, prostorno i resursno,
• financijski rezultat podržava razvoj poslovanja – tj. da ostaje dovoljno dobiti za reinvestiranje i održivost poslovanja, odnosno dohotka za reinvestiranje i osobnu potrošnju.
• Financijski dio mora biti usko povezan s ostatkom plana – ako spominjete širenje ili dodatne usluge, to se mora vidjeti i u brojkama. Snažna, logična i konzistentna financijska projekcija pokazuje da ozbiljno pristupate svom poslovanju.
Prilikom pisanja poslovnog plana, važno je zapamtiti nekoliko općih, ali ključnih smjernica koje mogu značajno utjecati na konačnu ocjenu:
• Izbjegavajte pretjerano stručnu terminologiju. Cilj je da plan bude jasan i razumljiv osobama koje ga čitaju, bez potrebe za dodatnim tumačenjima.
• Nemojte ulaziti preduboko u subjektivne dojmove ili osobne priče – fokusirajte se na konkretne činjenice, podatke i logičku strukturu.
• Odgovarajte izravno na postavljena pitanja u obrascu, ali pritom pružite cjelovita i jasno obrazložena rješenja.
• Ako ste odabrali više djelatnosti, u planu se fokusirajte na glavnu djelatnost. Glavna djelatnost preporučljivo je da bude ona u kojoj imate najviše radnog iskustva i relevantno obrazovanje.
• Dodatne djelatnosti možete navesti, ali ih je najbolje prikazati kao potporne glavnoj – ili ih uopće ne isticati ako nisu ključne za početnu fazu poslovanja.
• Ako razmišljate o kategoriji zeleno/digitalno, prethodno proučite službeni priručnik. Za digitalne djelatnosti potrebno je dokazati digitalne kompetencije kroz obrazovanje. Za zelene djelatnosti najmanje 90% prihoda mora dolaziti iz zelenih proizvoda ili usluga.
Ako razmišljate o korištenju HZZ potpora za samozapošljavanje, ovdje smo da vam pomognemo na svakom koraku prijave. Naš tim nudi sljedeće usluge:
Stručno savjetovanje i procjena uvjeta natječaja
• Pomažemo vam razumjeti uvjete natječaja i procijeniti koja mjera najbolje odgovara vašem poslovnom planu.
• Zajedno ćemo procijeniti hoćete li postići minimalni bodovni prag za odobrenje zahtjeva.
• Nudimo pomoć u revidiranju vašeg gotovog zahtjeva uz prijedloge za poboljšanja.
• Ako vaš zahtjev bude odbijen, asistirat ćemo u pisanju prigovora. Cijena savjetovanja: 35,00 eura/sat.
Ako trebate profesionalnu pomoć u izradi poslovnog plana, mi ćemo vašu ideju predstaviti na najbolji mogući način.
• Fokusiramo se na izradu plana koji povećava vaše šanse za pozitivnu ocjenu zahtjeva.
Cijena usluge: 5% dobivene potpore (plaćanje nakon odobrenja zahtjeva uz preuzimanje rizika za prolazak po prethodnoj analizi).
Naš cilj je pomoći vam da uspješno prijavite svoj projekt i ostvarite financijsku potporu. S našim znanjem i iskustvom, priprema poslovnog plana za samozapošljavanje je jednostavna i laka. To potvrđuju naši uspješni frizeri, kozmetičari, dizajneri, maseri, vlasnici dječjih igraonica, fizioterapeuti, sportski treneri, automehaničari, vlasnici servisa za čišćenje, web developeri, računalni programeri, električari, vodoinstalateri, grafički dizajneri, dizajneri odjeće i modnih dodataka, fotografi, virtualni asistenti, destileri i brojni drugi.
Kontaktirajte nas kako biste osigurali svoj termin za savjetovanje čim prije.